Çarşamba , 23 Haziran 2021

Kripto Dolar Nedir ?

Kripto para borsalarında en fazla dolar kullanarak işlem yapıldığını biliyoruz. Fakat bu işlemin detayında gerçek Amerikan doları bulunmuyor, kripto dolarlar var. Bu makalemiz kripto dolar nedir ? Türleri nelerdir ? sorularını anlaşılır biçimde açıklıyoruz.

Kripto dolar kolay işlemler yapılabilmesi için farklı şirketler tarafından üretilmiştir. Kripto dolar çıkarılmış olan her şirketin kripto doları birbirinden farklıdır, yani her biri farklı bir kripto coindir diyebiliriz. Kripto doların çıkış sebeplerinden birisi ise bütün ülkelerde sorunsuz olarak işlem yapılabilmesi. Bilindiği üzere şu an Türkiye’de döviz ticareti işlemleri %1 tutarında vergi alınmakta. Türkiye gibi farklı ülkelerde dövizden ya vergi veya komisyon alıyor. Kripto doların ise anayasada bir yeri bulunmadığı için işlemler sorunsuz yapılmış oluyor.

Kripto Dolar Türleri

En yaygın olarak kullanılan kripto dolarları inceleyelim.

USD Tether

USD Tether, Tether Limited Şirketi tarafından 2014 senesinde üretilerek piyasaya sürülmüştür. ERC20 blockchain protokolünde yer bulmaktadır. Dünya çapında en çok işlem görmekte olan kripto dolardır. Güncel verilere göre kripto borsada Amerikan dolarından çok daha fazlaca işlem görmektedir.

1 USDT = 1 USD olarak piyasaya sürülmüştür fakat günümüzde USDT 0.01 civarında daha değerlidir.

Binance USD

Binance USD, dünyan çapında en büyük kripto borsası olan Binance tarafından çıkarılan kripto dolardır. ERC20 ve BEP2 blockchain protokollerinde yer almaktadır. USD Tether kadar işlem görmese de Binance’ın uyguladığı farklı hamleler sayesinde popülaritesini korumaktadır.

1 BUSD = 1 USD olarak piyasaya sürülmüştür fakat BUSD de USDT gibi USD’den çok az miktarlarda daha değerlidir.

USD Coin

USD Coin, Circle Internet Financial Limited Şirketi ile Bitmain holding şirketleri tarafından oluşturularak piyasaya sürülmüştür. ERC20 blockchain protokolünde yer bulmaktadır. Değeri en stabil tutulan kripto dolar olsa da maalesef piyasadan yeterli desteği bulamıyor. Bunun nedeni ise alt coinlerin çoğunda USDC perinin olmaması. Yine de USDT ve BUSD’nin aksine USDC neredeyse hiç 1 doların altında işlem görmemiştir.

1 USDC = 1 USD olarak piyasaya sürülmüştür .Bu eşitliği korumayı sürdürmektedir.

 

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir!

enflasyon anlamı nedir

Enflasyon Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon Nedir? Fransızca kökenli enflasyon, şişkinlik demek olup terim olarak da bir ekonomide fiyatlar genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir