Çarşamba , 23 Haziran 2021

Ödünç para yardımı kapsamı nelerdir ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu ödünç para yardımı vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Kooperatif modeline benzeyen bir şekilde ilerleyen ödünç para ödeneği maddi zorluk çeken vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına maddi yardım olanağı sağlanıyor.

Ödünç para desteği tekrardan gündeme gelmeye başladı. Uzun zaman öncesinde yürürlükten kaldırılan ödünç para yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeniden işlevsel hale getirildi. Vatandaşlar koronavirüs salgı neticesinin yaşattığı maddi zorluklarla mücadele edebilmeleri için ödünç para yardımını araştırmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen ödünç para yardımı 5.000 ve 10.000 TL olmak üzere iki şekilde sağlanmaktadır. Fakat başka sosyal yardımlardan farklı olarak ödünç para yardımı alanların sonraki dönemlerde bu parayı geri ödemesi istenmektedir.

Ödünç Para Yardımı Şartları Nelerdir ?

Ödünç para yardımı ikraz olarak da isimlendirilmektedir. Ödünç para yardımı kapsamında ihtiyaç sahipleri vatandaşların anlık ve ani ihtiyaçlarını karşılayabilmesi hedefleniyor. Ödünç para yardımı başvurusu kabul olan kişilerden aldıkları yardımı belirlenmiş olan ödeme planı çerçevesinde geri ödemesi beklenir. Ödeme esnasında kişilere faiz ya da işletme bedeli gibi masraflar çıkarılmaz. Kişiler sadece ana para bedelini ödemektedir.

Ödünç para yardımı şartları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir:

  • Başvuru iletecek kişilerin bankalar borcu bulunmaması,
  • Başvuru iletecek kişilerin bakanlıklara borcu bulunmaması,
  • Ödünç para başvuru formunda bulana bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması,
  • Başvuru ileten vatandaşların iş arkadaşlarından en az 2 kefil gösterilmesi,
  • Daha önceden ödünç para yardımından yararlanılmamış olması,

Ödünç Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Ödünç para yardımı başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişiler bakanlığın internet sitesini başvurularını iletebilirler.

Ödünç Para Ödeme Çizelgesi

Ödünç para başvurusu kabul edilen vatandaşlar ödeme çizelgesine uygun olarak hareket etmek zorunda. Ödünç para alanlar her ay düzenli şekilde geri ödeme yapması gereklidir.

 

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir!

PTT Bank Ev Hanımları Kredi Başvurusu

PTT Bank ev hanımları kredi başvurusu imkanlarından faydalanarak kredi kullanmak istiyorsanız, ilk olarak PTTBank ‘ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir