Çarşamba , 23 Haziran 2021

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet nasıl doldurulur konusunda bilginiz bulunmuyorsa aşağıdaki resme bakarak senet doldurma işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Senet doldururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Yukarıdaki görselde de gösterdiğimiz senedi şimdi adım adım anlattığımız gibi aktararak nasıl doldurmanız gerektiğini sizlere de anlatacağız.

Senet sadece tek bir kişi tarafından doldurulmalıdır. Sonraki dönemlerde senet üzerinde farklı yazı fark edildiğinde senet üzerinde tahrip şüphesi ile yasal süreç sekteye uğrayabilmektedir.

Senet üzerinde imza harici yazı değişimi ve düzeltme olmaması amacıyla senet tek bir kişi tarafından düzenlenmeli, imza kısmı haricinde farklı biri tarafından kesinlikle müdahale edilmemelidir.

Ödeme Günü
Senet üzerinde yer alan ödeme günü alanı, senedin ödeme tarihini yani vadesini gösteren kısımdır. Burada yer alan vade tarihi alacaklı kişi tarafından belirlenebilir. Her hangi bir kuralı olmamakla birlikte, format olarak 01.01.2021 şeklinde yazılmalıdır.

Senet Tutar Bölümleri

Senette yer alan tutar bölümleri görüldüğü gibi bir kaç tanedir. Tutar ve kuruş şeklinde ayrı ayrı bölümleri vardır. Üstteki tutar kısmı bilgileri rakam olarak 1000 şeklinde yazılmalı ve rakam tamamlandıktan sonra görseldeki gibi muhakkak önü ve arkası “#” kapatılmalıdır. Kuruş yok ise o kısım paraf atılabilir.

Altta yer alan tutar bilgileri ise yazı ile yazılmalıdır. Yukarıda ki üst rakam bölümüne 1000 TL yazılmış ise, altta yer alan tutar bölümüne de yazıyla #bintürklirası# olarak yazılmalıdır.

Göreceğiniz gibi yazı ile yazılan kısımda da muhakkak # işareti ile kapatma yapılmalıdır.

Alacaklı Adı Soyadı

Senet üzerinde ki bu alanlar da başta belirttiğimiz gibi tek bir kişi tarafından doldurulmalıdır. Senet üzerinde bulunan bilgilerin tamamı dikkatlice doldurulmalı, imza atacak kişi tarafından da doğrulanmalıdır. Senet üzerine adres bilgisi de yazılmalı, mümkünse geçerli bir adres kullanılmalıdır. Bu kısımda yer alacak adresin geçersiz olması ödeme sıkıntısı problemlerinde sorun çıkabilir.

Senet Kefil

Senet üzerinde kefil bölümü, eğer ki alacaklı istenirse doldurulmalıdır. Yer alacak kefil bilgileri de aynı şekilde alacaklı bilgisi gibi aynen doldurulmalı, kefilin T.C. kimlik numarası da muhakkak yazılmalıdır. Senet üzerinde yer alan kefiller de, borçlu kişi gibi imza kısmına çift imza atıldıktan sonra hemen altında kefilin çift imzası olacak düzende senede dahil olabilir.

İmza Bölümü
Düzenlenen senette çift imza bulunmalıdır. Borçlu kişi de (eğer varsa) kefil de imza bölümüne çift imza atmalıdır. Senet üzerinde kefilin olduğunu da hesap edersek senet üzerinde toplam 4 imza bulunmalıdır.

Senet Ödenmediğinde Yasal Takip Olur Mu?
Konumuzun en başında da belirttiğimiz gibi senet yasalar önünde geçerli olarak kabul edilen alacak-borç ilişkini gösteren resmi bir evrak olduğu için bu soruya cevabımız Evet! Eğer ki senet borcunu vade tarihi geldiğinde ödemesini tamamlamazsınız, uzun zaman ödemesi geciken senetler için alacaklı kişi yasal takip başlatabilir.

Bu zaman zarfında öncelikle tarafınıza tebligat göndererek ödemenin yapılması gerektiği bildirilir. Sonrasında da ödeme yapılmaz ise icra takip işlemleri başlatılır. İcra ve takip işlemleri ve dosyanın sonrasında kapanması işlemlerini öğrenmek istiyorsanız da sizin için hazırladığımız icra dosyası nasıl kapatılır isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Hakkında Ersin Bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir