Çarşamba , 23 Haziran 2021

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı hemen her bankada bulunmakta olan bir hesap türüdür fakat bütün bankanın her şubesinde bu hizmet verilmemekte olabilir. Bu nedenle, vadeli altın hesabı açtırma talebi olan kişiler, ilk olarak bunun için tercih ettiği bankanın hangi şubelerinde hizmet verildiği bilgisini öğrenmelidir. Hizmet verilen şubelerden kendisine en yakın şubeye giderek işlemlere başlayabilir. Bu durumun sebebi; her bankanın her şubesinde sürekli bir eksper bulunmaması.

Her bankanın işleyişi birbirinden farklı ve bu nedenle her bankanın vadeli altın hesabı için belirlediği minimum altın gramları birbirinden farklıdır. Kimi bankalar en az 10 gram altın ile hesap açılışı yaparken, kimi bankalar 5 gram altın ile vadeli altın hesabı açabilmektedir.

Vadeli Altın Hesabı İstenildiği Zaman Bozulabilir Mi?

Vadeli altın hesapları işleyiş olarak, standart vadeli mevduat hesaplarından farklı değildir. Bu hesap türünde bankaya önceden sözü verilen bir vade süresi bulunmakta. Bankanın vermiş olduğu faiz oranları genel olarak bu vade süresine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, tıpkı vadeli mevduat hesabında olduğu gibi vadeli altın hesabında vade bozulduğu zaman söz konusu olan faiz oranı yansıtılmamaktadır.

Vadeli altın hesapları, tüm ziynet eşyaların bankaya teslim edilmesi sonucu açılabilmektedir. Bu hesabı açtırmak isteyen vatandaşların tek yapması gereken kimlikleri ve bankanın istediği diğer belgeler ile birlikte bankaya müracaat etmesidir. Kişilerin eksperler ya da kuyumcular ile görüşmesi gerekmemekte; bu işlemleri banka müşterisi adına kendileri gerçekleştirmektedir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir!

enflasyon anlamı nedir

Enflasyon Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon Nedir? Fransızca kökenli enflasyon, şişkinlik demek olup terim olarak da bir ekonomide fiyatlar genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir