Çarşamba , 23 Haziran 2021

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Altın, en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri ve oldukça kazançlı. Özellikle ülkemizde altın, orta ve uzun vadede oldukça yüksek kâr sağlamakta olan bir yatırım aracı önemini sürekli olarak korumaktadır. Altının yatırım aracı olarak sürekli tercih edilmesi, bankaların büyük ilgisini çekmektedir ve vadeli altın hesabı yakın tarihlerde hizmete açılmıştır.

Söz, nişan, evlilik, ve sünnet gibi törenlerde insanlar pek çok altın sahibi olabilmekte. Sahip olunan altınların fazlaca kazanç getirmesi ve büyük güvenlikle değer kaybetmeksizin muhafaza edilmesi için bankalar, vadeli altın hesabı hizmetleri ile müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl İşler?

Vadeli altın hesabı ile alakalı bilinmesi gerekli olan önemli şey; bankaya teslim edilmiş olan altınlar fiziki olarak teslim edildiği gibi kalmamasıdır. Örnek verip açıklamak gerekirse; 30 çeyrek, 15 cumhuriyet, 5 yarım altını veren biri, bu altınlar sayesinde bankada vadeli altın hesabı açtırdığı zaman öncelikle eksperler değer hesabı yapmaktadır. Bu değerlendirme sonrasında kişiler bankaya teslim ettiği altınları gram cinsinden miktarı ortaya konulmaktadır. Böylelikle artık kişilerin adet olarak altını bulunmamaktadır, gram olarak altınları vardır. Böylelikle açılan hesapta x gram altın bulunacaktır.

Vadeli altın hesabı, altın hesaba yatırıldığı zaman ile vadesinin bozulduğu gün arasında gram altının değer artışı söz konusu ise değer kazanılmış, değer düşüşü söz konusu ise değer kaybedilmiş olacaktır. İki farklı tür vadeli altın hesabı vardır.

Bunlar;

  • Anapara korumalı vadeli altın hesabı
  • Anapara korumasız vadeli altın hesabı

Anapara korumalı vadeli olan altın hesabınızda, yalnızca altın değer kazanması durumunda kazanç elde edilmektedir, değer kaybetmesi durumu ile karşılaşıldığında anapara korunmaktadır. Anapara korumasız vadeli altın hesabında ise kar veya zararda anaparada kaybınız mümkündür.

 

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir!

enflasyon anlamı nedir

Enflasyon Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon Nedir? Fransızca kökenli enflasyon, şişkinlik demek olup terim olarak da bir ekonomide fiyatlar genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir